Altın Düşer mi Yükselir Mi 2018

Geçmişten günümüze gerek yatırım amaçlı gerekse bayanlar tarafından takı amaçlı en çok kullanılan ürünlerden biridir altın. Takı amaçlı kullanılsa bile yine asıl amaç yatırımdır altın alımlarında. Özellikle ihtiyaç zamanlarında anında nakit paraya çevrilebilmesi açısından neredeyse tüm bireylerin elinin altında ufakta olsa altından bir ürün mutlaka bulunmaktadır. Ancak yıllara bile kalmadan altındaki anlık değer değişimlerini bile takip etmek zor olmaktadır bazen. Gelecekte altın değerinin ne kadar olacağı konusunda kesin bir yargıya varmak oldukça güçtür. Hele de son zamanlarda ülkemizin içerisinde bulunduğu zor şartlar sonrasında altın değeri için yorum bile yapılamaz hale geldik.

Yeni bir yıla girmemize 4 ay gibi kısa bir süre kaldı. Yeni yılın bize neler getireceğini hiç birimiz bilemeyiz. Nasıl ki yeni gelen yılda başımıza neler geleceğini tahmin edemiyorsak altın değerlerini de kestirmek o kadar zordur şu an. Altın fiyatları genellikle tüm piyasa koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden gelecekte altın değerlerinin nasıl olacağı konusunda yorum yapmak durumunda kalan piyasayı yakından takip eden uzmanların bile yorum yapmaktan kaçındığı altın değerleri hususunda kimse kesin net bir kanıya varamamaktadır.

Piyasada bankalarda parası bulunan bireylerin giderek bankalara olan güveninin azalması sonucunda altına yapılan yatırım giderek artmaktadır. Böylelikle altın fiyatları altına olan talebin artması sonucunda altın değerleri yükselişe geçmektedir. Bütün bunların sonucunda yastık altında uzun vadede altına yatırım yapmış olan bireyler bu yükselişten faydalanarak yatırımlarını değerlendirirler.

2018 yılına ait uzmanların yapmış olduğu yorumlara göz attığımız da altın değerinin yükselişe geçmesinin bekleneceği görülmektedir. Örneğin kriz nedeni dolayısı ile enflasyonun artması gibi kötü bir durum ile karşılaşıldığında altın değerlerinde oldukça yüksek bir artış gözükmektedir. Ancak şu an ki gidişata bakıldığında eğer piyasanın durumu bu şekilde gitmeye devam eder ise altın değerinin yükselişe geçmesine kesin gözü ile bakılmaktadır. Altın değerlerinde ki yükseliş bir çok nedene bağlı olmaktadır. Örneğin enflasyondaki değişiklikler,piyasaların durumu,bireylerin altına olan taleplerinin artış yada azalma göstermesi,ülkemizde şu an bulunmakta olan iç savaş tehlikesi,yaz aylarında gelen düğün mevsimi gibi nedenlerden dolayı altın değerleri farklılık göstermektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir