Altın Fiyatlarını Düşüren ve Yükselten Nedenler

senetle altin

Altın son yılların en çok tercih edilen yatırım araçlarından birisidir. Özellikle istikrarlı yükselişi sayesinde birçok kişi yatırımlarını gerçekleştirirken kar elde etmişlerdir. Altın tüm dünya ülkelerinde kullanılan, tercih edilen bir madendir. Bu yüzden dünyanın neresinde olursanız olun, altın para eden bir madendir. Bu yüzden  dünyanın bir yerinde olabilecek bir olay bile altın fiyatların olumlu veya olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir.

Altının düşüşünü veya yükselişini etkileyebilen birçok nedenler olabilmektedir. Bunlardan en etkili olan ülkelerin politik davranışlarıdır. Bu davranışlar altın fiyatının düşmesini de sağlayabilir yükselmesini de. Genelde altın fiyatının yükselmesini sağlayan etki arz ve talep koşullarıdır. Arz talepten yüksek olursa, altın fiyatları düşer, ama talep arzdan yüksek olursa, işte o zaman altın fiyatları artar. Bunu yönlendiren de genelde devletlerin politik etkileridir.

Tabi devlette sözü geçen büyük iş adamları da diyebiliriz. İş adamlarının altın fiyatları üzerinde ne etkisi olabilir diye düşünebilirsiniz. İş adamları paralarının değerlerini koruyabilmek için altına yatırım yapabilmektedirler. İşte o zaman piyasada azalan altının yükselmesine sebep olabilmektedir. Bu da altını çok fazla etkilemektedir.                                                                                                     Diğer etkilerinden birisi de, faiz oranları diyebiliriz. En çok yatırımcılar paralarını değerlendirmek için faiz oranlarını tercih edebilirler. Ama o ülkedeki faiz oranları düşük olması yatırımcıları altın almaya itebilir. İşte bu durumda altın fiyatının üzerindeki etkisini değiştirmesine sebep olmaktadır. En basit olarak söylemek gerekirse, piyasa çok fazla üretim fazlası olan bir meyveyi düşünelim. Bu meyve piyasada çok fazla bulunduğu için, ne olacaktır fiyatı düşük olacaktır. Ama tam tersini düşündüğünüzde az olan şey her zaman fiyatı yüksek olacaktır. Altın fiyatları üzerinde etkiler iç etkiler olabilir ya da dış etkiler olabilmektedir. Çünkü yazımızın en başında dediğim gibi, altın tüm ülkeler için değerli bir madendir. Bu yüzden dış etkileri de çok fazla olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir