Ankarada kuyumcuların bulunduğu ilçeler

Ulus Ankara’nın en merkezi yerlerinden olup nereye gitmek isterseniz, geçeceğiniz yer Ulus’dur. Ankara’nın bütün semtlerinden tek vesait ile gidebilirsiniz. Metro, otobüs, minibüs bütün toplu taşıma araçları geçer. Buluşma noktasıdır. En kolay tarif edilecek yer Ulus’dur. Atatürk heykelinin altında buluşmayanımız yok gibidir. Ulus’un tarihi o kadar eskidir ki. AVM ler bu kadar yaygın değilken, Kızılay bile yokken. Bütün alışverişler Ulus’dan yapılırdı. Çıkrıkçılar yokuşu tarihi koklaya koklaya alışverişlerinizi yapabileceğiniz yerlerin başında gelir. Anafartalar caddesinde bulunan kuyumcular çarşısı Ankara’nın bilinen en eski ve çok rağbet edilen kuyum çarşılarından biridir. Aradığınız her şeyi A dan Z ye burada bulabilirsiniz. Bir tarafında İsmetpaşa, insanları ürküten korkutan yüzüyle dururken, diğer tarafta ışıl ışıl kuyumcular çarşısı. Bu arada söylemeyi unuttum galiba Ulus Altındağ ilçemize bağlı bir semt.

Ulus’dan sonra kuyum alışverişleriniz için gidebileceğiniz yerlerden birisidir Kızılay. Peşin peşin söyleyeyim Ankara’nın en güzel ilçelerinden olan Çankaya’dadır. Kızılay’ın tam göbeğinde kuyumcuları yan yana görebilirsiniz. Kızılay Ulus’a göre daha modern tarzı olan bir semt. Metronun, otobüslerin, minibüslerin çoğu semtin ilk durağıdır. Kızılay’da Sakarya Caddesine gidip balık ekmek yemek, Yüksel Caddesinin o cıvıl cıvıllığında alışveriş yapıp sokak çalgıcılarıyla şarkılar söylemek, yerde serili kitaplar, takılar,  çiçekçilere gidip rengarenk çiçeklerin içerisinde kendini kaybetmek. Sırf kuyumcular için değil yaşadığınızı anlamak için Kızılay’a gitmelisiniz.
Bunu dışında başka nerelerde kuyumcular var derseniz hemen hemen her ilçenin semtlerinde kuyumcular mevcuttur. Ama merkez olarak Ulus ve Kızılay’ı sayabiliriz. Keçiören Tepebaşında , Etlik Aşağı Eğlencede, Yenimahalle Demetevlerde, Batıkent’te Sincan Merkezde, Etimesgut‘da kuyumcuların toplu olarak bulunduğu çarşılar vardır. Tüm bu çarşıların haricinde neredeyse bütün büyük Alışveriş Merkezlerinde kuyumcular bulunmaktadır. Tabi kuyumcuların bulunduğu yerlere göre her ne kadar altının gramı aynı olsa da aldığınız fiyatlar artabilir yada azalabilir. İşte güzel Ankara’mızın güzide kuyumcularının bulunduğu mekanlar.

One thought on “Ankarada kuyumcuların bulunduğu ilçeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir