Bana Zorla Senet İmzalattırdılar

Hepimiz birilerine güvenip senet imzalamışızdır ve hepimiz bu senet işinden oldukça tedirginizdir. Alışveriş için, birinin veya kendimizin borcu için hatta teminat için bir kez bile olsa senedi elimize almışızdır ve imzalamışızdır. Ancak bunun zorlama ile yapıldığını yani tehditle ve zor kullanarak imza attıranları haberlerde duymuşuzdur.

Boşanmak üzere olan çiftleri mi duymadık, kumar için, borç için ve daha bir sürü sebep için zorla imzalatılan senetlerin mahkemeleriyle dolu adliyeler. Özellikle mafya tabir edilen işsiz güçsüz takımını arkasında bilip alacaklıya zorla imzalattırılıp ödettirmesini sağlayanlar… Ancak gelelim kanunlara boş senet imzalatmanın bile yasal suçu yok ancak bunu zorla imzalatmak legal bir durum değildir anca bunun sonunda mahkemeye başvurabilirsiniz fakat ne yazık ki kanunlarda bunun cezai bir yaptırımı kesin olarak belirtilmiş şekilde yoktur. Hemen mahkemeye başvurulup olayı detaylı bir şekilde anlatmak gerekiyor.

Daha sonrasında parmak izi incelemesi başlatılıp imzanın size ait olup olmadığı tespit ediliyor ancak bu incelemeleri yapan laboratuvarların zorla imzalatma tespiti için bir çalışması bulunmuyor. Şahitler var ise onlar dinleniyor ve imza ile beraber yazı üzerinde de çalışma yapılıyor bu detaylı incelemeler sonunda imzanın zorla attırıldığı ve senedin kötü niyetli düzenlendiği anlaşılınca hapis cezası ile karşılık buluyor. Bu tür olayla karşılaşan biri için zaman kaybetmeden yasal sürecin başlaması için mahkemeye başvurması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir