İstanbul’da kuyumcular

İstanbul’da kuyumcu denilince akla ilk gelen yer Kapalıçarşı. İstanbul’un kalbi Kapalıçarşı, Kapalıçarşı’nın kalbi de kuyumculardır. Nuriosmaniye, Mercan ve Beyazıt arasında yer almaktadır. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461 yılında temeli attırılan Kapalıçarşı’nın tamamlanması Kanuni Sultan Süleyman’a kısmet olmuştur. Çarşı içerisindeki dükkanların tamamı aynı genişliğe sahiptir. Çarşı’nın 24 tane giriş kapısı,  66 tane cadde ve sokağı,  1 şadırvanı, 7 çeşmesi,  10 kuyusu ve 5 camisi bulunmaktadır. Çarşı içerisinde  4.000.- civarı dükkan vardır.  

11 büyük giriş kapılarından en bilinenleri ve ziyaretçi akınına uğrayanları Kuyumcular, Nuriosmaniye, Beyazıt ve Mahmutpaşadır. Sokak isimlerine bakıldığında  Hasırcılar, İpekçiler, Yorgancılar,  Kürkçüler, Aynacılar bu isimlerin verilme sebebi ise Osmanlı zamanında o sokağa ismini veren  zanaatkarların hepsinin aynı sokakta bulunmasıymış. Şimdiki durumuna baktığımızda ise Kapalıçarşı’da daha çok aktar, halıcı, hediyelik eşya, kuyumcu ve mücevheratçılar ile süs eşyaları satan dükkanların olduğu görülmekte. Gerek yerli gerek yabancı turistlerin ziyaret ettiği Kapalıçarşı’da günlük sayı yarım milyondan fazladır. Kapalıçarşı’ya girdiğinizde kuyum alışverişi için çok fazla seçenek bulabilirsiniz. Tarihin o mistik havasında alışveriş yapmanın keyfi de  ayrı haz verir insana.

Peki koskoca İstanbul’da bir Kapalıçarşı’mı var derseniz. Hayır İstanbul’un da hemen hemen bütün ilçelerinde kuyumcular mevcuttur lakin Kapalıçarşı bambaşka bir dünya. Alışverişi bırakın sadece gezmek için bile gidebileceğiniz bir mekan. Bu kadar öve öve anlattığıma bakmayın İstanbul’un Bahçelievler, Yenibosna semtimde koskoca Kuyumcukent’i bulunmakta.
Kuyumcukent,  Ortadoğu’daki en büyük üretim ve ticari tesisleresahiptir. Entegre altın, gümüş ve mücevherat üretimi yapılmaktadır. Üretim atölyelerinin yanı sıra satışları da mevcuttur. Ucuz altın almak istiyorum diyorsanız eğer gideceğiniz tek adres Kuyumcukent İstanbul‘da başka  yere gitmenize gerek yok. Yok ben Anadolu yakasındayım Avrupa yakasına geçemem diyorsanız Üsküdar, Kadıköy, Ümraniye, Kartal, Beykoz, Tuzla, Maltepe, Sultanbeyli, Sancaktepe, Pendik, Ataşehir, Çekmeköy bu ilçelerin merkezlerinde kuyumcular çarşısı bulabileceğiniz gibi. Alışveriş merkezlerindende kuyum alışverişi yapabilirsiniz.
Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız çok şanslısınız demektir Altın Çadırı altında indirim günleri yapılıyor. Yarı yarıya ücretler ödeyerek çok güzel ürünlere sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir