İstanbul’da Kuyumcuların Yoğunlaştığı Semtler

Ucu bucağı olmayan bir şehirdir İstanbul… Yediden yetmişe binlerce bireye ev sahipliği yapan, her istediğini elinin altında rahatlıkla bulabildiğin kocaman bir şehir. Ancak gerek ulaşım zorluğu gerekse kalabalık neticesinde bireyler çok fazla bulundukları yerden uzaklaşmamak istemektedirler. Şehrin oldukça büyük olması neticesinde bireyler mevcut ihtiyaçlarını gidermek amacı ile ihtiyaçlarına göre ulaşacakları adreslere yönelmektedirler. Her ihtiyacın farklı yerlerde bulunması bireyleri oldukça zorlamaktadır. İstanbul’da hemen hemen her semtte var olan büyük alış veriş merkezlerinde bireylerin her türlü ihtiyacına cevap veren işletmeler bulunmaktadır. Ancak gerek alış veriş merkezlerinde bulunan işletmelerin sokak aralarında yada İstanbul’un meşhur çarşı,pazarlarında karşılanan ihtiyaçlara göre daha yüksek tutarlı olması ve ürün çeşitliliğinin çarşı,pazarlarda bulunan ürünlere oranla daha az olması neticesinde kimi bireyler ihtiyaçlarını karşılamak adına İstanbul’un meşhur çarşı,pazarlarını tercih etmektedirler.

Örneğin Kapalı Çarşı, Sosyete Pazarı gibi oldukça ünlenen çarşı ve pazarları sayesinde bireyler oldukça rahat bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Mesela altın alımı,altın bozumu gibi ihtiyaçlarını gidermek adına alış veriş merkezlerinde bulunan kuyumcuları tercih etmemekte genellikle kuyumcuların diğer adı ile sarrafların yoğun bir şekilde var olduğu semtleri tercih etmektedirler. Bunun nedeni ise kuyumcuların çok fazla olduğu semtlerde rekabetinde fazla olması nedeni ile bireylere pazarlık imkanı doğmaktadır.

Senetle Altın Satan Kuyumcular

 

İstanbul Beyazıt semtinde Kuyumcular Caddesi olarak bilinen caddede bulunan kuyumcular bu tip kuyumculara örnek olarak verilmektedir. İstanbul’da genellikle bireyler kuyumcu işi olduklarında Beyazıt semtinde bulunan Kuyumcular caddesinde bulunan kuyumcular sayesinde altın alımı yada altın bozma gibi işlemlerini istedikleri kuyumcudan pazarlık yaparak halletmektedir. Bu semtlerin dışında Eminönü, Yenibosna gibi semtlerde de kuyumcu sayısı oldukça fazladır. İstanbul’da bulunan ulaşım zorluğu nedeni ile genellikle her semtte kuyumcu bulunmakta ancak kuyumcu sayısının en fazla olduğu semt olarak Beyazıt semti yerini almaktadır.

Kuyumcuların oldukça yoğun olduğu semtlerde kıyasıya bir rekabetin olması ve kuyumcuların ellerinde çok fazla indirim yada kampanya şartı olmadığından bireylere diğer kuyumculardan ayrıcalıklı olarak sunabilecekleri tek imkan alacakları ürünlerde pazarlık şartı yada bireylerin bozdurdukları ürünlerde 1-2-TL de olsa kar elde etmeleri sayesinde bu gibi olanakları bireylere sunan kuyumcular aynı semtte var olan kuyumculara oranla daha fazla bireye hizmet vermekte ve daha çok kara geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir