Kredi Kartı ile Taksitle Altın Alınır Mı

senetle altin

Kredi kartı kullanmayan kişi sayısı nerede ise yok denecek kadar az. Nakit paranız olmasa dahi alışveriş yapma imkanı sunması buna ek olarak aylık vadeler ile geri ödeme yapmanız ve alışveriş tutarınıza bağlı olarak Türk Lirası değeri taşıyan puan kazanımları kredi kartı kullanımını daha da cazip hale getirdi. Öyle ki artık tüketicilerin cebinde bir değil birden fazla bankanın kredi kartı var. Peki, kredi kartı ile yapacağınız alışverişler de kuyumcular yani altın da dahil mi? İşte cevabı;

Kredi Kartı İle Altın Alımı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Üst Kurulu tarafından 2014 yılı sonunda yapılan değişimle kredi kartı ile altın alışverişlerinde uygulanan taksit uygulaması kaldırıldı. Artık sadece kuyumcudan alacağınız altını tek çekim ile ödeyebilirsiniz. Birçok tüketici bu durumdan memnun olmasa da istisnai durumlar da söz konusu. Bireysel kredi kartınızdan altın alımınız taksitlendirilmez iken tam tersi ticari kredi kartı kullanıyor iseniz, şirketinize ait kartınız var ise kuyum harcamalarınız da taksit yapabilirsiniz. Hem online hem de direk kuyumcu kanalı ile yapılan ticari kredi kartı işlemlerinde maksimum 9 aya kadar vade yapabilirsiniz.

Belirttiğimiz üzere kredi kartınız ile sadece taksitli altın alımı yapamazsınız ama direk olarak altın alışverişlerinizi yapabilir. Kredi kartı ekstreniz ile de ödeyebilirsiniz. Ayrıca yeri gelmiş iken kısaca anlatalım ki bazı kuyumcular merdiven altı tabiri ile çalışarak yasal olmasa da komisyonculuk yapmaya başladı. Örneğin kredi kartınıza size taksitle altın satıyor başka bir firma üzerinden alım işlemi yapılmış gibi gösteriliyor. Aldığınız altın kredi kartı ekstrenize farklı bir mobilya ya da diğer eşya olarak yansıtılmaktadır. Bu şekilde çalışan kuyumcular ile görüşmeden önce gerekli araştırmaları yapmalısınız. Kötü niyetli kişiler ile karşılaşarak daha ciddi maddi sorunlar içerisinde bulabilirsiniz kendinizi.  Kredi kartı taksit sınırlandırması sadece kuyum alışverişlerin de değil aynı şekilde cep telefonu satışlarında da geçerli oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir