Pos Tefeciliği Nasıl Yapılıyor

Günümüzde neredeyse tüm bireylerin alışverişte kullandığı en önemli araç haline gelmiş olan ve neredeyse her bireyin cüzdanında baş köşede yerini almış bulunan kredi kartları ile alış veriş yaparken, gerek kredi kartı limit bilgilerini,gerek kartın geçerli olup olmadığı bilgisini genel merkeze ileten ve ilgili işlemler sonucunda kredi kartı ile alışverişi tamamlamamıza olanak sağlayan araca POS aracı denilmektedir. Kredi kartı yada bankomat kartları ile işlem yapılan her işletmede kartlardan para çekmek adına bankalar tarafından belirli bir komisyon karşılığında ilgili işletmelere verilmiş olan cihazlar sayesinde bireyler kredi kartları yada bankomat kartları ile istedikleri alışverişleri kolaylıkla yapabilmektedirler. Hatta öyle ki bireyler artık cüzdanların da  neredeyse nakit para taşımamaktadır.

Genellikle her bankanın kendine ait POS cihazı bulunmaktadır. Bankalar tarafından cihazlar işletmelere verilirken belirli bir komisyon talep edilmektedir. Genellikle her bankada farklı komisyon oranları yer almaktadır. Örneğin taahhüt süresi 12.000-TL olan 12 ay için olan banka komisyonları ele alırsak. Türkiye Ekonomi Bankasında %2, Akbank da %1.75, Denizbank da %1,50, olarak belirlenmiştir. Böylelikle işletmeler tarafından genellikle çalışmakta oldukları bankaların cihazları talep edilmekte olsa da yineden sadece POS cihazı almak adına çalışmakta oldukları bankaların komisyon oranlarının yüksekliğinden dolayı oranı düşük olan bankalar ile de çalışmayı talep edebilmektedirler.

pos tefeciliğine
pos tefeciliğine

İşletmeler alışverişlerini kart ile yaptıktan sonra cihazdan kart üzerinde bulunan manyetik aracılığı ile çekilerek alışveriş karşılığı alınan tutar aynı gün cihazın bağlı bulunduğu banka hesabına aktarılmakta ve işletmeler tarafından banka hesabında bulunan tutardan para çekilmek istendiğinde banka komisyonu kesilerek müşteriye ilgili tutar ödenmektedir.

Günümüzde özellikle kartlar üzerinde yapılan dolandırıcılık işlemleri oldukça artış göstermektedir. Buna bağlı olarak POS cihazları üzerinden de dolandırıcılık yada tefecilik yapılabilmektedir.

Örneğin elinde kredi kartı bulunan bir bireyin nakit ihtiyacı bulunduğunda ve kredi kartının banka atm’sinde yapılmakta olan nakit çekim  işlemlerine kapalı olduğu durumlarda bireyler nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına limit boşluğu bulunan kredi kartını vereceği nakit para karşılığında bireyden en az %10 tutarında para alacak olan işletme sahibine teslim etmektedir. Böylelikle bireyler nakit ihtiyaçlarını giderebilmiş olurken işletme sahibinin de cebine hiç yok yerden para girmiş olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir