Pos Tefeciliği Yapan Kuyumcular

Günümüzde neredeyse her alanda dolandırıcılık mevcut artık. Kredi kartları,banka hesapları gibi işlemlerde yapılanları sıklıkla duymaktayız. Şimdilerde çoğunlukla POS cihazları üzerinde yapılan tefecilik haberlerini duymaktayız. Genellikle bireylerin talep ederek kendileri tarafından yaptırdıkları tefecilik işlemi sayesinde bireylerde en az işlemi yapan şirketler kadar suçlu görülmektedir. Kredi kartı ödemesi gelen birey ödemeyi gerçekleştirebilmek adına nakit para bulamadığı anda işlemi yapacak olan işletmenin yolunu tutmaktadır. İşletme sahibi ilgili tutarı ürün alıyormuş gibi bireyi kredi kartından çekmekte ve bireye parayı nakit olarak ödemektedir. Nakit ödediği tutarı birey tekrar kartına ödeme yaparak kart ödemesini bir ay daha ötelemektedir. Ancak bireylerin yaptırdıkları bu işlemden işlemi yapan firma sahibi belli bir miktar komisyon almaktadır.

pos tefeciliği yapan kuyumcular
pos tefeciliği yapan kuyumcular

Bireylerin içerisinde bulunan maddi zorluklar,birden çok bankadan ürün kullanması ve ödemelerini yapamaması durumunda genellikle bu tip yollara başvurması neticesinde artan talepler ile birlikte tefecilik günümüzde oldukça yaygınlaşmaktadır. Bankaların bütün bu nedenlerden dolayı artık işletmelere POS cihazı verirken işletmeleri oldukça iyi araştırmaları ve her işletmeye cihaz verilmemesi gibi kurallar konulmuştur.  Sadece bu işi yapıp para kazanmak adına işletme açan bireyler bulunmaktadır. Maliye Bakanlığı tarafından oldukça sıkı denetlemeler yapılmaktadır. Bu şekilde uygulama yapan işletmeler tespit edildiklerinde ilgili işlem yapılmakta olan cihazlara Maliye Bakanlığınca el koyulmakta ve işletmelere vergi cezası uygulanmaktadır.

Senetle Altın Satan Kuyumcular

İşletmeler tarafından pek caydırıcılığı bulunmayan bu vergi cezasını hafife alan ve günümüzde hala kredi kartları ile yapılan tefecilik işlemlerine devam etmekte olan işletmeler mevcuttur. Yapılan araştırmalara göre ilgili işlemin en fazla kuyumcular yada kontör satan firmalar tarafından yapıldığı görülmektedir. İlgili işletmelerin Maliye Bakanlığı tarafından denetlenirken yakalanması sonucunda bir hafta içerisinde POS cihazı iptal işlemi gerçekleştirilecek olup,1 yıl içerisinde bankalar ile herhangi bir işlem yapamama cezasının yanı sıra vergi cezası da verilmektedir. POS tefeciliği yapan kuyumcuların genellikle büyük şehirlerde,ticaretin yoğun olarak yapıldığı özellikle kuyumcuların yoğun olduğu yerlerde daha fazlalıkla yapıldığı gözlenmektedir. İlgili işlemi yapan kuyumcu isimlerine ulaşılacak bir kaynak bulunmamasının nedenleri arasında ilgili işlemin verilen cezalar neticesinde gizli tutularak yapılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir