Senet Kıran Bankalar

Günümüzde, eskisi kadar kullanılmayan, bu yönteme nadirde olsa başvurabiliyoruz. Normal sıradan, bir vatandaşın kulak aşinası olduğu ama, hiç yapamadığı ya da şimdiye kadar denemediği, bir yöntem olan senet kırdırma, elinizdeki mevcut alacaklısı olduğunuz senedi vadesi gelmeden önce, alacağınızdan düşük bir rakamla bankaya satarak,  nakitte çevirme işlemidir.

Peki bu işlemi yaptıktan bizim o senetle işimiz bitiyor mu? Eğer senet vadesinde ödenmiş ise sizin bu senetle herhangi bir sorumluluğunuz kalmıyor.

Fakat bunun tam tersi bir ihtimali düşünürde vadesinde ödenmeyen senet için ise yasal ve hukuki sorumluluğunuz doğruyor. Ciro ederek bankaya sattığınız senedin üzerindeki tutardan sizde bankaya karşı sorumlu tutuluyorsunuz. Yani senedi kıran banka hem asıl borçlu için hem de sizin hakkınız da yasal takip başlatma hakkına sahip olabiliyor.

Senetle Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde başlı başına senet kıran bankaları gözden geçirecek olursak başata devlet bankası olan Ziraat Bankası ve VakıfBank olmak üzere sizi çok fazla uğraştırmadan bu işlemi yapacak bankalardır. Bunun yanı sıra İNG Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank v.b benzeri bankalar bu işlemi yapmaktadır. Başkaca alternatifler düşünürseniz de internet ortamında bu tür senet kırma işlemleri yapan şirketler bulma ihtimaliniz yükselir.

Unutmayın ki! Kırdıracak olduğunuz senet alacağınızın, altında bir tutar olacak ve senet vadesinde ödenmediği zaman sorumluluğunuz yasal ve hukuki açıdan son bulmayacaktır.Ve senet kırdırma işlemi daha çok ticari işletmelerin kullandığı bir yöntemdir.

One thought on “Senet Kıran Bankalar

  1. İstanbul da yaşıyorum. İlanınızı, nakit paraya gerçekten çok ihtiyacım olan şu zor günlerde tesadüfen gördüm ve bir bildirimde bulunarak şansımı denemek istedim. Çalışıyorum fakat şu an için başka gelir kaynaklarım olmadığından maalesef sadece düşük miktardaki maaşımla genel elzem ihtiyaçlarım (elektrik, su, doğalgaz..vs) ve kiraya aynı anda yetişmem imkansız oluyor ve bu durum yüzünden son 2 aydır kiramı ödeyemediğim için annemle birlikte yaşadığımız evden çıkarılma riskiyle karşı karşıyayız. Maalesef hiç bir şekilde bir kredi alamıyorum hiç bir bankadan çünkü aksi gibi maaşım da hacizli ve sizden rica ediyorum bu evden yapabileceğim iş her ne ise benim sadece iki aylık kira borcum karşılanırsa elimden geleni yaparım. 2500 tl kadar bir ihtiyacım var ve açıkcası hiç zamanım kalmadı ,ev sahibinin sürekli arayıp kızgınlıkla yaptığı konuşmalar üzerimdeki baskıyı iyice artırdı ve çalışma hayatımı da etkiliyor bu..! Kendimi işime zor verir hale geldim, gece uykularıma kadar etkili bir durum ve gerçekten eğer bana bu konuda en kısa zamanda bilgi verirseniz çok memnun olurum, teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir