Altın Almak İçin Doğru Zaman Mı

Ülkemizde yıllardır en değerli yatırım araçlarından bir tanesi olarak bilinmekte olan altın ürünleri genellikle uzun vadelerde yapılacak olan birikimlerde kar sağlamaktadır. Bunun en önemli nedeni ise ilgili ürünün alış ve satış değerlerinin ekonomik,sosyal olaylardan etkilenmesinden kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman bireyler altın alımlarını değerlerinin düştüğü anlar olan kış aylarında alım yaparak,kullanım açısından en çok kullanıldığı yer olarak bilinen düğün zamanının yaklaştığı yaz aylarında satış yaparak kar elde etmeye sağlamaktadır.

    Peki Altın Alımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Altın alımı sırasında en fazla dikkat edilmesi gerekmekte olan husus ürün değerinin düşüşte olduğu zamanı kollayabilmektir. Yani kısacası piyasadaki durumu iyi kontrol edebilmektir. Eğer piyasa durgun ve ülke ekonomisini yerinden oynatacak bir olay söz konusu değil ise altın alınabilir demektir. Çünkü altının değeri muhtemelen en düşük fiyatındadır o anda. Genellikle bireyler piyasaları televizyon yada internet aracılığı ile takip etmektedir. Eğer yapılacak olan yatırım miktarı büyük tutarlı bir yatırım ise çoğu zaman işinin ehli olan yatırım uzmanlarından ne zaman altın alımının yapılabilmesi hususunda bilgiler alınarak bu şekilde işlemlerini yapmaktadırlar. Eğer ilgili yatırım anneannelerimiz tarafından yapılmakta olan yastık altı yatırımlarından ise belki değerinin düşüşe geçmesi çok dikkate alınmamaktadır. İçerisinde bulunmakta olduğumuz yıl bazında alanında uzman olan kurumların yaptıkları yorumlar doğrultusunda yıla ait ilk 6 ayda düşüşe geçebileceğini ancak son aylarında yükselişte olacağı şeklindedir. Ki yaşanılmakta olanlar gördü ki uzmanlar çok doğru bir tespit yapmışlar.

Uzmanları takip edip dinleyen bireyler ilk aylarda yaptıkları altın yatırımları ile kazanç sağlamışlardır. Son zamanlarda 305-TL yi görmekte olan gram altın bile alınamaz hale gelmiştir neredeyse. Buna bağlı olarak son zamanlarda altına ürünlerine olan talep düşüşe geçmiştir. Kuyumcuların bu denli kalabalık görünmesi ise yastık altında uzun zamandır ortaya çıkartılmayı bekleyen bilezik,çeyrek altın gibi ürünlerin değerin bu denli yükselmesi gereği bozulmak üzere kuyumcunun yolunu tutmasıdır. 2020 yılı adına ise yapılan yorumlar yine yükseliş dolu bir altın yılı beklendiği yönündedir. Bu nedenle alım işleminin şu aşamada yapılmaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir